Bydgoszcz
+48 665 563 045
bartosz.fabrycki@o2.pl

Wzorce ruchowe

Wzorce ruchowe

Wzorce ruchowe – co to takiego ?

Często patrzymy na trening przez pryzmat mięśni nie uwzględniając koniecznie biomechaniki naszego aparatu ruchu. Zacznijmy jednak od początku . . .

Od narodzin posługujemy się za pomocą pewnych wzorców ruchowych. Umożliwiają nam funkcjonowanie w życiu codziennym. Zaliczamy do nich:

– Hip Dominant – dominująca praca bioder np. martwy ciąg,

– Knee Dominant – dominująca praca kolan np. przysiad,

– Push – wypychanie np. pompki,                                                                              

– Pull – przyciąganie np. podciąganie

– Carry – przenoszenie np. spacer farmera,

– Anti-extension – przeciwdziałanie wyprostowi np. deska,

– Anti-rotation – przeciwdziałanie rotacji np. paloff press.

Wraz z biegiem lat i rozwojem cywilizacji ludzkie ciało zaczęło przybierać nieprawidłową postawę ciała. Zaczęliśmy m.in. garbić się, chodzić jak „kaczka”. Nieprawidłowa postawa ciała powtarzana cyklicznie automatycznie przekłada się na nasz potencjał ruchowy. To co do tej pory robiliśmy dobrze, zaczynamy robić  np.  ze zgarbionymi plecami, co prowadzi do przeciążeń i przewlekłego bólu. Bardzo ważne jest nieustanne ćwiczenie prawidłowego ruchu. W ten sposób zapobiegniemy kontuzjom, zadbamy o zdrowy kręgosłup i osiągniemy wysportowaną sylwetkę.  

Dzisiaj omówię jeden z wzorców ruchowych – CARRY.

Carry – to nic innego jak chód z obciążeniem. Świetnie wpływa na stabilizacje naszego ciała i aktywację mięśni głębokich brzucha. Angażuje także do pracy przedramiona i mięśnie pleców w celu utrzymania prawidłowej postawy ciała. W życiu codziennym stosujemy ten wzorzec ruchowy np. podczas noszenia zakupów. Dobrym ćwiczeniem udoskonalającym tę umiejętność to np. spacer farmera. Należy jednak pamiętać aby w trakcie ćwiczenia zachować prawidłową postawę ciała ( nie garbimy się!). Jeśli będziesz chciał podnieść poziom trudności to dobrze sprawdzą się przenoszenia ciężaru nad głową.

Gorąco zachęcam do planowania swoich treningów na bazie wzorców ruchowych.

Tags: , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *